Standart Bir Espresso Yapmanın Püf Noktaları

Buraya tıklaRestaurantlarımızda bar bölümünde hazırladığımız içeceklerin çoğu espresso kullanılarak yapılır. Kahvemiz ve diğer içeceklerimizin düzgün olması için kahvemizin hatasız ve standartlara uyması lazım.
Öncelikle kusursuz bir espressonun, kullandığımız malzemeler ve makinaların kalitesi sayesinde daha da iyi olacağını unutmayın.
Bu, grinder’dan (öğütücü) başlar, tamper ile devamı gelir son olarakta espresso makinası ile son bulur.
kahve değirmeni
Grinderınız ne kadar kaliteli olursa, kahve mikronları birbiri ile benzer olacak ve kahveniz akarken bazen hızlanıp yavaşlamayacak. Sonrasında tampleme işlemi, yani porta filtremize (kaşığımıza) aldığımız kahveyi templeme (sıkıştırma) işlemi. Bu işlemi de demir tamper kullanmanızı tavsiye ederim . Pilastik temper kullanmamak lazım. Çünkü metal ile daha sağlıklı neticeler alınıyor.
Tamperimiz ile kahvemize uygulayacağımız onbeş kilogram basınç ile sıkıştırdıktan sonra kahve makinamızın grup süzgeçlerini temizlemek için flaşlama dediğimiz işlem, yani suyu boşa akıtmamız lazım. 1-2 saniye kadar. Sonrasında kaşığımızı makinamıza yerleştirip iyice sıkıştırıyoruz. Ve hemen makinanın düğmesine basarak işlemi başlatıyoruz. Ve makinamız p bar basınçla kahveye sıcak su basacak. Bu süreçte aynı esnada kronometremizinde düğmesine basıyoruz. Kusursuz bir kahve yapabilmeniz için süre önemli. 24-30 saniye arasında 30-32 ml kahve almamız lazım. Şayet bu unsurlara uyuyorsa o zaman espressomuz kusursuz bir espressodur.
espresso makinesi
Fakat yürmidört saniyeden erken akmışsa otuz ml espressomuz, tam demlenmedi demektir. Yavan bir tat alırız. otuz saniyeden daha geç olmuşsa bu sefer acı bir tat alırız. Bunların çeşitli sebepleri vardır.
24 saniyeden erken dolduysa
• Templeme işlemini olması gerektiği gibi yapamadık demektir.
• Espresso makinamızın basınç değeri yüksektir.
• Ya da değirmenimiz kalın öğütüyordur.

30 saniyeden sonra dolduysa
• Templeme işlemini standart yapamadık demektir.
• Espresso makinamızın basıncı düşüktür.
• Ya da öğütücümüz çok ince öğütüyordur.
Hataları Çözme
İlk önce espresso makinamızın 9 tıklayın bar basınç uyguladığından emin olun. Eğer 9 bar basınçtan düşük veya çok basınç uyguluyorsa, satıcınızdan yardım isteyin. Basınçtan emin olduktan sonra düzgün templeme çok önemli. Onbeş kilo basınç uygulayacak şekilde elinizi eğitin. Bu işlemden de emin olduktan sonra öğütücü ayarı yaparak doğru akışı gerçekleştirebilirsiniz.
Eğer öğütücü kahveyi kalın öğütüyorsa, inceltip bütün işlemleri baştan süre tutarak tekrar yapın. Doğru ayarı yakalayana kadar. Öğütücü markasına ve çeşidine göre ayar yerleri değişebilir.
Şayet öğütücünüz ince öğütüyorsa da ayar yerinden kalınlaştırın. Bu işlemleri denemekten çekinmeyin bir barista’nın bilmesi gereken konuların en başında gelir. Çünkü kahve değişikliği olsun ortam şartları olsun değirmen ayarını ara ara ayarlamak lazım.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *